Amstaff American Staffordshire Terrier – Staff Kennel

Amerykański Staffordshire Terrier – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Psy rasy amstaff terrier stale cieszą się dużą popularnością. Mają swoich zwolenników i przeciwników, ale na pewno nie można odmówić im siły oraz odwagi.

amstaff american staffordshire terrierAmstaff american staffordshire terrier (inaczej amstaff terrier czy staff american lub ast) – amerykański staffordshire terrier to jedna z ras psów, która zaliczana jest do grupy terierów i klasyfikowana jako teriery w typie bull. To rasa powstała wskutek krzyżowania buldogów z terrierami w celu stworzenia psów walczących. Należą do niej właśnie amstaff american staffordshire terriery, american pit bull terriery, bulteriery czy staffordshire bull terriery.

Co nieco o historii rasy

Nie ma jednoznacznej wersji historii dotyczącej powstania rasy amstaff american staffordshire terrier. Najbardziej prawdopodobna wskazuje na pochodzenie od bullterrierów. American Kennel Club (AKC), największa organizacja kynologiczna w USA, która skupia wiele klubów, uznała rasę w roku 1936, nieco później dokonała tego Międzynarodowa Federacja Kynologiczna Fédération Cynologique Internationale (FCI).

Budowa psa rasy amstaff terrier

Staff americany wyróżniają się w szczególności swoją budową – mają dużą siłę, biorąc przy tym pod uwagę ich wzrost i ciężar. Są psami mocno umięśnionymi, a przy tym dynamicznymi i zwinnymi, które szybko reagują na sygnały. Ich sierść jest krótka, błyszcząca i twarda w dotyku.

Charakter amstaff terrierów

Amstaff american staffordshire terriery to psy, które wyróżniają się w szczególności charakterem energicznym i odważnym. To psy silne, wymagające sporej dawki ruchu, dlatego też nie nadają się dla każdego, kto chciałby mieć swojego czworonożnego przyjaciela. Ich średnia waga to około 20 kilogramów, osiągają przy tym wysokość do 50 centymetrów. Jako że są to psy stworzone jako przeznaczone do walki, mają skłonność do wdawania się w bójki z innymi psami, dlatego już od najwcześniejszych miesięcy musza być poddawane nauce przyjacielskich i nieagresywnych kontaktów z innymi psami.

W niektórych krajach istnieje zakaz posiadania psów rasy staff american, dotyczy to między innymi Wielkiej Brytanii. We Francji konieczne jest złożenie deklaracji o posiadaniu psa tej rasy, a także zakupienie specjalnego ubezpieczenia. W Polsce należy pamiętać o przepisach nakazujących wyprowadzanie psów na smyczy i w kagańcu.

Staff kennel – hodowla

kennel staff 1Każdy chcący posiadać psa rasy staff american powinien poszukać dobrej hodowli, w której będzie można go zakupić. Obecnie na terenie Polski działa wiele hodowli tych psów (są one określane także nazwą amstaff kennel lub staff kennel), dlatego z wyborem nie powinno być zasadniczo problemów. Najlepiej zdecydować się na skorzystanie z zaufanej, posiadającej dobre opinie hodowli, w której będzie można zakupić psy z rodowodem.

Niestety, trzeba uważać, ponieważ nie każdy staff kennel działa legalnie. Duża popularność psów rasy amstaff american staffordshire terrier w naszym kraju spowodowała także powstanie wielu hodowli oferujących psy bez rodowodów.

Psy należące do rasy amstaff terrier w przeszłości głównie wykorzystywane były jako obronne, teraz są głównie przyjaciółmi rodziny. Odpowiednio ułożone są przyjazne, lubią dzieci i są wspaniałym kompanem długich spacerów.