Pomoc psu potrąconemu przez samochód

Częstymi uczestnikami wypadków samochodowych są nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Zwierzak nie zna się na przepisach ruchu drogowego i nie raz przebiega przez ulicę na czerwonym świetle. Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy pies zostanie potrącony przez jadący samochód, a my jesteśmy świadkami tego wypadku?

piesNajważniejsze przy udzielaniu zwierzakowi pierwszej pomocy jest opanowanie i duży spokój, gdyż potrącony pies może być w szoku. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy zrobić, to przy pomocy kawałka materiału, szalika czy nawet krawata zrobić prowizoryczny kaganiec i opleść pysk psa, by będące w szoku zwierzę nas nie ugryzło. Jeśli nie jest możliwe uspokojenie psa, należy niezwłocznie wezwać fachową pomoc i poczekać, aż na miejsce wypadku przyjedzie ratownik medyczny i zajmie się poszkodowanym.

Do chwili przyjazdu fachowej pomocy, jeśli zwierzę jest spokojne i nie rusza się, należy wziąć sprawy w swoje ręce i udzielić potrąconemu psu pierwszej pomocy. Złamania najlepiej usztywnić przy użyciu deseczki lub patyka i owinąć ścisło kawałkiem materiału, a jeśli występują krwawienia, to tamować je uciskając powyżej powstałej rany i owijając uciskane miejsce czystą tkaniną. Jeśli pies jest nieprzytomny, należy także sprawdzić, czy nie nastąpiło zatrzymanie akcji serca wyczuwając puls na szyi, nadgarstku, na wewnętrznej stronie uda, lub w pachwinie.

Potrącony pies zapewne potrzebował będzie natychmiastowej pomocy, dlatego działać należy bardzo szybko i sprawnie, gdyż każda minuta może być na wagę życia i śmierci. Należy także zachować wszelkie środki ostrożności, by nie zrobić krzywdy ani zwierzęciu, ani sobie. Zanim na miejsce przybędzie pomoc, powinno się także podjąć wszelkie działania, które podtrzymają życie psa, a także ułożyć go w bezpiecznej pozycji bocznej, opatrzyć rany i zatamować krwawienie.

Fot. Anna Yakimova

logo psiakinetplMateriał został dostarczony przez redakcję serwisu www.psiaki.net – darmowy serwis dla hodowców psów rasowych.