Wady i zalety amstafa

Wady i zalety amstafa, czyli co warto wiedzieć przed jego zakupem

Wydawać by się mogło, że każdy pies to taki sam obowiązek i odpowiedzialność. Nic z tych rzeczy. Każda rasa ma swoje plusy i minusy, dlatego tak ważne jest, by decydując się na przygarnięcie szczeniaka pod swój dach, wcześniej zastanowić się, czy właśnie ten psiak będzie dla nas dobrym pomysłem. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem amerykańskiego staffordshire teriera, przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się nieco więcej o wadach i zaletach tej rasy.

amstaff-wady-i-zaletyDecydując się na zakup amerykańskiego staffordshire teriera (zwanego popularnie amstafem), mamy trochę utrudnione zadanie. Chociaż to psy bardzo dynamiczne, odważne i energiczne, dlatego też idealne sprawdzające się jako towarzysze osób potrzebujących dużej dawki ruchu, w społeczeństwie postrzegane są wyłącznie jako zawodowi mordercy. Co charakteryzuje te specyficzne stworzenia, owiane taką krzywdzącą historią, które pomimo tego cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością?

Zalety

Wśród największych zalet amstaffów należy wymienić przede wszystkim wierność, niezwykłą czułość i oddanie swoim właścicielom. Nic więc dziwnego, że rasa ta wybierana jest najczęściej jako pies domowy w USA. Amerykanie cenią je za idealne stróżowanie i chronienie swoich terytoriów, co bezpośrednio wynika z faktu domieszki krwi teriera. Wbrew pozorom American Staffordshire Terrier uwielbia dzieci i może bawić się z nimi przez wiele godzin. Co ważne, posiada bardzo wysoki próg bólu i zwyczajnie nie reaguje na typowe zachowania dziecka, jak na przykład pociąganie za ogon czy szturchanie – jest bardzo tolerancyjny. Kiedy poczuje się zmęczony zabawą, po prostu sobie pójdzie. Ponadto amstaffy są bardzo cichymi psami, które nie szczekają zbyt często. Psy rasy amstaf są żywiołowe i energiczne, dlatego nie będą odpowiadały osobom, które stronią od ruchu.

Wady

Amstaffy nie są jednak dobrą rasą dla osób bez silnego charakteru. – To psy, wymagające stanowczego właściciela, który od małego będzie w stanie je poskramiać i ujarzmiać. Ich fizyczne predyspozycje sprawiają bowiem, że nieumiejętnie wychowywane zwierzę może wyrosnąć na groźnego psa, niebezpiecznego nie tylko dla otoczenia, lecz przede wszystkim dla właściciela – mówi Hubert Bukowski, specjalista z internetowego sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl. Amstaffy zasadniczo dogadują się ze zwierzętami, z którymi się wychowują. Jeśli jednak w jego otoczeniu pojawi się wrogo nastawiony osobnik spoza stada, atakujący właściciela lub któregoś z członków rodziny, amstaff na pewno zareaguje. Odpowiednia tresura może część tych instynktów ostudzić.

Podsumowanie

Amstaffy nie są psami dla początkujących właścicieli. Aby rasa ta była dobrze ułożona potrzebny jest nie tylko silny charakter, lecz przede wszystkim doświadczenie. Polecane są szczególnie mężczyznom, kochającym intensywny wysiłek fizyczny.